Viskas apie AHA, PHA ir BHA rūgštis – raktas į skaisčią ir sveiką odą

Viskas apie AHA, PHA ir BHA rūgštis – raktas į skaisčią ir sveiką odą

Žodis „rūgštis“ daugeliui sukuria burbuliuojančių mėgintuvėlių vaizdus ir mintis apie odą griaužiančias priemones. Tačiau tinkamos koncentracijos organinės rūgštys yra vieni naudingiausių odos priežiūros ingredientų. Tai ypač efektyvios priemonės, naudojamos kovojant su spuogais, raukšlėmis, amžiaus dėmėmis, randais, pleiskanojančia oda ar netolygiu odos tonu. Rinkoje yra begalės įvairių rūgščių, todėl gali atrodyti nepaprastai sunku išsirinkti ir prisiminti, kokias rūgštis naudoti, norint išspręsti individualias odos problemas.


Alfa hidroksirūgštys (AHA rūgštys)

AHA rūgštys – tai stimuliuojančios rūgštys, skatinančios odoje jau vykstančius procesus. Šios organinės rūgštys ypač tinka normaliai, brandžiai, sausai, saulės pažeistai odai, nes nušveičia odos paviršių, lengvai pašalina negyvų ląstelių sluoksnį ir ištirpdamos vandenyje pasišalina nuo odos. Rūgščių procedūros padeda odai tapti skaistesnei ir švaresnei. Dažniausiai naudojamos AHA formos: glikolio, pieno, migdolų, azelaino ir kitos vaisių rūgštys.

Glikolio rūgštis – dažniausia ir veiksmingiausia AHA rūgštis. Tai natūraliai cukranendrėse randama rūgštis, kuri skatina ląstelių atsinaujinimą, gerina odos būklę, išvalo ir sutraukia poras, kovoja su spuogais ir raukšlėmis, mažina odos sausumą, šiurkštumą ir pigmentaciją, vienodina odos spalvą. Oda atrodo putlesnė, stangresnė ir jaunesnė.

Pieno rūgštis – antra pagal dažnumą AHA rūgštis, gaunama iš pieno. Rekomenduojama paakių zonai ir jautriai odai, ypač kankinamai rožinės (rozacea). Nedirgina, pasižymi stipriomis odą drėkinančiomis savybėmis.

Migdolų rūgštis – labiausiai rekomenduojama riebiai ir į aknę linkusiai odai ar jautriai brandžiai, pigmentuotai odai. Mažina sebumo kiekį, optimizuoja riebios odos sugeriamąsias savybes, šviesina ir skaistina odą, skatina kolageno gamybą. Be to, migdolų rūgštis išsiskiria natūraliomis valomosiomis ypatybėmis, ji nedirgina ir nesausina odos, kaip kai kurios aknę mažinančios priemonės.

Azelaino rūgštis, tinkanti visiems odoms tipams, gaunama iš grūdų (miežių, kviečių, rugių). Ši rūgštis šviesina pigmentines dėmes ir stabdo jų atsiradimą, padeda mažinti po aknės likusius randelius ar spalvos bei odos paviršiaus netolygumus. Azelaino rūgštis gali reikšmingai pagerinti nuo rožinės kenčiančios veido odos kraujagyslių būklę ir išvaizdą bei slopinti rožinės sukeltą veido paburkimą, uždegiminius procesus.


Poli hidroksirūgštys (PHA rūgštys)

PHA rūgštys pasižymi visomis AHA savybėmis, bet tinka ir jautriai, raustančiai, dirgliai ir brandžiai odai. Tai – švelnios ir itin veiksmingos rūgštys, nes jų molekulės yra gana didelės ir lėčiau prasiskverbia į odą, todėl jos nedirgina. Kosmetikoje dažniausiai naudojamos gliukonolaktono ir laktobioninė rūgštys.

Gliukonolaktono rūgštis – gaunama iš kukurūzų cukraus. Veiksmingai lėtina odos senėjimo procesus, stiprina odos barjerinę funkciją, padeda išlaikyti drėgmę, stangrina odą ir padeda išsaugoti jaunatvišką odos elastingumą.

Laktobioninė rūgštis – gaunama iš pieno cukraus. Tai stiprus antioksidantas, kuris saugo odą nuo fotosenėjimo (priešlaikinio odos senėjimo dėl saulės spindulių), šviesina pigmentines dėmes, drėkina odą ir mažina raukšleles. Negyvos odos ląstelės pašalinamos švelniai, nedirginant odos.


Beta hidroksirūgštys (BHA rūgštys)

BHA rūgštys dažniausiai rekomenduojamos riebiai, probleminei odai, kurią vargina spuogai, komedonai (inkštirai) ir įvairūs bėrimai. BHA rūgštys mažiau dirgina odą – jos nesmarkiai eksfolijuoja (šveičia) odos paviršių, todėl po jų naudojimo stipri apsauga nuo saulės spindulių su SPF nėra būtina. Populiariausia rūgštis – salicilo.

Salicilo rūgštis, patekdama į gilesnius sluoksnius, palengvina raginio, paviršinio odos sluoksnio ląstelių nusisluoksniavimą, normalizuoja epidermio ląstelių ragėjimo procesus, skatina jo atsinaujinimą, valo poras. Salicilo rūgštis mažina hiperpigmentaciją, aknės paliktus randelius, spuogus, suteikia skaistinamąjį efektą, pasižymi priešuždegiminėmis, antimikrobinėmis savybėmis.


SVARBU! Taikant procedūras ar naudojant kosmetikos priemones su rūgštimis, po to būtina naudoti priemonę su apsauga nuo UV spindulių.  

Mūsų rekomenduojamas rūgštines priemones rasite ČIA.